Příčiny neplodnosti a rizikové faktory

Príčiny neplodnosti a rizikové faktory

Příčiny neplodnosti a rizikové faktory

O NEPLODNOSTI

Neplodnost se označuje jako neschopnost počít dítě po více než 12 měsících pravidelného nechráněného pohlavního styku. Neplodnost se dělí na primární a sekundární. Primární neplodnost znamená, že žena nikdy nemohla otěhotnět. Sekundární neplodnost znamená, že ženě se po předchozím úspěšném početí nedaří otěhotnět. Neschopnost otěhotnět může být ovlivněna mužským/ženským faktorem, kombinací mužských a ženských faktorů. V některých případech je tato příčina nevysvětlitelná.

Neplodnost u ženy

Důvodů, proč se Vám v posledním roce nepodařilo otěhotnět, může být několik, přičemž se nemusí vztahovat na všechny ženy. Důvod ženské neplodnosti může být fyziologického, psychologického charakteru nebo jejich kombinací.

 • Porucha ovulace

Porucha ovulace se uvádí jako nejčastější příčina neúspěšné snahy o těhotenství. Mezi poruchy ovulace se řadí nedozrávání vajíček, nedostatečná kvalita vajíček a polycystická ovaria. Nedostatečná ovulace v kombinaci s nepravidelným menstruačním cyklem mohou způsobit neoplodnění vajíčka spermií.

 • Věk ženy

Věk ženy patří k jednomu z klíčových faktorů ovlivňujících plodnost. Šance na přirozený způsob početí a porod zdravého dítěte se s přibývajícím věkem snižuje. Odborníci tvrdí, že schopnost ženy otěhotnět výrazně klesá po 30. roce života. Dokonce těhotenství po 35. roce života ženy je již označováno za rizikové. Optimální věk na těhotenství je mezi 20. až 27. rokem života ženy.

 • Infekce a záněty

Infekce a záněty způsobené bakteriemi, kvasinkami nebo viry jsou dalším faktorem, který způsobuje neplodnost.

 • Sekundární faktory

Sekundární faktory ovlivňující plodnost souvisí především s životním stylem a stravou. Kouření, nadměrná konzumace alkoholu, obezita/podváha, konzumace zpracovaným potravin a nedostatek pohybu jsou faktory, které negativně ovlivňují zdraví ženských vajíček a pohlavních orgánů.

 • Změnou fyziologie reprodukčních orgánů

Příčiny ženské neplodnosti souvisí i se změněnou fyziologií reprodukčních orgánů . Patří sem například blokace vejcovodů po zánětu, vrozená vývojová vada, výrůstek děložní sliznice, nádory pohlavních orgánů.

 • Imunologické důvody

K neplodnosti dochází také z imunologických důvodů , kdy si tělo vytváří protilátky proti spermiím, vajíčkům nebo embryím.

Neplodnost u muže

Stejně jako u žen i u mužů může být několik příčin neplodnosti. Jedním z hlavních důvodů poklesu mužské plodnosti je snížená kvalita spermií. Pod tento pojem spadá snížené množství, motilita (pohyblivost) spermií nebo změněný tvar spermie. V následujících bodech uvádíme hlavní rizikové faktory vedoucí ke zmiňovaným abnormalitám spermií.

 • Nevhodná životospráva

Nevhodná životospráva  zahrnující kouření, nadměrnou konzumaci alkoholu, kofeinu, málo pohybu a obezitu snižuje kvalitu spermií až neplodnost.

 • Přehřívání varlat

Přehřívání varlat zapříčiňuje neplodnost u mužů. Přehřívání může být způsobeno pokud při práci máte notebook položený v blízkosti varlat, koupete se v horké vodě nebo pravidelně navštěvujete saunu.

 • Nadměrná fyzická zátěž organismu

Všeho moc škodí a to platí i pro nadměrnou fyzickou zátěž organismu , která může snížit množství spermií.

 • Nedostatečný spánkový režim

Nedostatečný spánkový režim a dlouhodobě přetrvávající stres , tak jak neprospívá tělu celkově, negativně ovlivňuje i zdraví spermií a pohlavních orgánů.

 • Tvorba mužských pohlavních hormonů

Příčinou neplodnosti může být i nedostatečná tvorba mužských pohlavních hormonů , která negativně ovlivňuje tvorbu spermií.

 • Neprůchodnost semenovodů

Neprůchodnost semenovodů může být způsobena zánětem, úrazem, sterilizací.